Krátká ochutnávka z jarní cesty do Švédska, kam jsme odjeli na konci dubna. V plánu bylo střední Švédsko, kde jsme v kempu Angra měli objednané ubytování na tři noci. Nakonec jsme dojeli až za polární kruh, stavili se u kamaráda v Norsku a byli přijati na slovenské ambasádě v Oslo. Více povídání a fotek příště….
Category Archives: Zvířata a ptáci
fotografie živočichů
Faerské ostrovy v černé a bílé
Postupem času doháním resty, resp. se marně snažím, aby se mi jich nekupilo čím dál víc. Jedním z nich jsou Faerské ostrovy. Materiálu je mnoho, času málo. Ale zkusil jsem vyvolat pár fotek do černobíla, ať ten web není moc barevný. A dolehla na mne nostalgie, hned bych se tam na pár dní vrátil a […]
Pták roku 2018
I letos ČSO vyhlásila Ptáka roku. Datla, indikátora zdravého lesa, vystřídala sovička – sýček obecný (Athene noctua), jenž je indikátorem zdravé polní krajiny. A protože sýček mizí, a to celkem rychle, je vidět, že naše polní krajina zdravá není. Bohužel. Dříve skutečně běžná sova je dnes velkou vzácností. Z monitoringu posledních let je zřejmé, že […]
Pižmoň severní zimní
Tak jsem dostal ve žhavém létě ke krutě zimním fotkám. Už jsem udělal galerii zimních krajinek norské přírody (zde) a teď přidám i hlavní hvězdu, za kterou jsme jeli. Pižmoň severní (Ovibos moschatus) je taková kozokráva. Vypadá jako kráva, ale má blíže ke kozám. Byť s hmotností až 450 kg by mu leckterá koza mohla závidět. […]
Pták roku 2017
Vítězem této pomyslné soutěže se pro letošek stává: datel černý (Dryocopus martius). Je to největší evropský šplhavec, jeho velikost je skoro půlmetrová. Takže pořádný pták. A nelze jej s žádným jiným zaměnit. Černý pták s červeným čírem. Samečci jej mají výraznější. A přesto často unikne pozornosti. Ale jeho výtvory v lese jsou nepřehlédnutelné. Sami se můžete […]
Až se zima zeptá …
co jsem dělal v létě? Zkoušel jsem něco nafotit. Na zoneramu jsem uložil výsledek letního snažení za období od června do září…
Jaro 2016
Upravil jsem pár fotek z jarní fotosezóny 2016 a výsledek je možné vidět na tomto odkazu na Zoneramě. .
Návrat o rok
Vzhledem k restu, který jsem loni vytvořil, vracím se o rok zpět k akci Pták roku, vyhlašovanou ornitologickou společností. V roce 2015 se tímto zájmovým druhem stala malá potápka černokrká (Podiceps nigricollis). Je to vlastně nepůvodní druh, imigrant, který se rozšířil do Evropy v 19. století z Ruska a Ukrajiny. Byly doby, kdy jich bylo na každém rybníku několik párů, ale dnes už ne. Kam se ty čerchmantky schovaly? Neschovaly, vymřely. Společně se svými soudruhy na hnízdištích, racky chechtavými (Chroicocephalus ridibundus), neustály krmné šílenství rybářů v honbě za kapry – čuníky, a mrtvé vody plné “živin” opustily. Proto máme hodně kaprů, ale málo čisté vody v rybnících. A málo potápek.
schovaná za rákosím Bylo by škoda přijít o tyto krásné ptáky, neboť jsou ozdobou našich rybníků a v neposlední řadě i dobrými indikátory čistých vod.Něco končí a jiné začíná
Mám tím na mysli roční období. Zima končí a jaro začíná. V mém pojetí začíná jaro příletem jeřábů popelavých a kutáním nory u ledňáčků. A protože jsem zimní krajině věnoval minulý příspěvek, tak teď zavítám mezi živé tvory. Výhodou zimy (pro fotografa) je snazší přilákání zvěře na místo, které jsme si zvolili. Nevýhodou je krátký den, málo slunečního svitu, menší druhové bohatství zvířat a v neposlední řadě “krutý” mráz (jeden týden v roce).
Nejprve tedy ryze zimní fotky. Během asi těch pěti dnů, kdy za celou zimu něco nasněžilo i v nížinách, se začala na krmišti objevovat káňata. Nejprve po jednom …
zimní host později se osmělili a bylo jich tam pěkná sešlost. Ještě na sněhu se objevili u krmítka i jiní zpěváčci. Bez sněhu si na zemi konečně mohli hledat potravu i strnadi, jedna z nejběžnějších návštěvnic – sýkorka modřinka, či bodlákový specialista – stehlík obecný a big 3 zahradního krmítka. Na keřích či stromech s různými plody lze se setkat s nejpestřejším drozdem – kvíčalou, útočí ve velkých hejnech a ozobou, co se dá. A co jde dovnitř, musí i ven … A že byla zima skoupá na sníh i na horách, je vidět na tomto snímku z 22. února. Na kopcích po sněhu ni vidu ni slechu.Následující zvířata jsou vlastně celoroční hosté a dobře dokumentují začátek něčeho nového. Jedná se zubry vypuštěné do přírody, byť ohrazené plotem, u Benátek n. J. Jejich úkol je pomoci obnovit krajinu stepního charakteru a pomoci k návratu dalším druhům. Jedná se o projekt o.p.s. Česká krajina, další část zvířat je pak u Milovic, včetně praturů a divokých exmoorských koní.
Živé jsou i květiny a podsněžník občas vyroste i pod sněhem. Letos to bylo bez sněhu. O něco později se objeví další bílá krasotinka – sasanka. Tohoto drobného umělce spíše uslyšíte než uvidíte. V malém těle mocný hlas. Doslova. Střízlík. Probuzená ropucha nestačí valit oči.V Japonsku mají pro své národní ptáky jeřáby mandžuské zvláštní název – tančó – což prý znamená něco jako směs krásy, elegance, štěstí. Naši evropští jeřábi za těmi japonskými rozhodně nezaostávají. Když jsou tu tančó, začíná mi jaro. Na youtube jsem dal krátké video.
A druhým určujícím bodem je budování hnízdní nory ledňáčků. Samička se činila a tak nora je hotová, včil už se čeká, co z toho vzejde. Tak nashle na jaře.Pták roku je tu zas
Jako každý rok i letos vyhlásila ČSO svého Ptáka roku. Loni, koukám, jsem zaspal, nic k tématu nenapsal, a přitom se jím loni stala krásná potápka – potápka černokrká (Podiceps nigricollis), jež, stejně jako sýček, stala se černým svědomím pro naše hospodaření s přírodním bohatstvím. Ještě v 80. letech jich bylo pomalu na každém rybníce několik párů a společně s racky chechtavými tvořili barevný kontrast – černá a bílá. Dnes abys pohledal jak racky, tím spíše i potápky.
pták roku 2015V letošní roce se ČSO vydala jinou cestou a jako ptáka roku zvolila naopak široce rozšířenou červenku obecnou (Erithacus rubecula). Je to také druh, který se lidské společnosti nebojí a v zimě jí můžete zahlédnout téměř u každého krmítka. Snad červenku nepotká osud dříve hojných a dnes převzácných.